The ad Mercedes-Benz Sprinter 316 CDI box truck < 3.5t for sale by auction has been sold and is not included in the search!
1/73
Mercedes-Benz
Sprinter 316 CDI
box truck < 3.5t
2017
2017-06-20
Mileage:
249788 km
Gross weight:
3500 kg
Sweden Karlstad
Jun 26, 2024
Seller stock ID:
1891810
Auction:
1
Ending date:
2024-07-02 11:07
Overall dimensions:
6.8 m × 2.18 m × 3.06 m
Truck body
Side door:
Engine
Power:
163 HP (120 kW)
Fuel:
diesel
Euro:
Euro 6
Gearbox
automatic
Axles
Number of axles:
2
Brakes
ABS:
Cabin
Air conditioner:
Central lock:
Additional equipment
Tail lift:
Mindre yttre och inre plåt och plastskador/slitage kan förekomma.Information från nuvarande ägare:Begagnad, glapp och läckage kan förekommaKända anmärkningar:Bakgavellyften felar när man ska sänka ner den, okänt fel, fungerade vid senaste användning vintern 2023/2024Service:Service har genomförts de senaste 12 månaderna i egen regiKommentar om service:Service har genomförts kontinuerligt i egen regi utan reparationer eller andra åtgärder
Ant. passagerare: 2
Skatt/årsavgift: 6004 kr
Årskatt betald t o m: 20240831
Fordonsstatus: Påställd
Senaste godkända besiktning: 20231023
Besiktigad till och med: 20241130
Antal nycklar: 3
Fordonskategori EU: N1
Max släpvagnsvikt: 2000 kg
Lastutrymmets längd: 4300 mm
Sommardäck
Elhissar
Dieselvärmare
Backkamera
Bakgavellyft